پناهی برای حیوانات آسیب دیده – دکتر امید مرادی

پناهی برای حیوانات آسیب دیده

مشروح مصاحبه روزنامه همشهری با آقای دکتر مرادی

 

روزنامه همشهری با مقاله ای تحت عنوان پناهی برای حیوانات آسیب دیده مصاحبه خود با آقای دکتر مرادی را به چاپ رساند که مشروح این مصاحبه را می توانید در زیر مشاهده نمائید


پناهی برای حیوانات آسیب دیده
کرج – الناز جعفری – خبرنگار همشهری :
«کلینیک تخصصی کلبه حیوانات» که « دکتر امید مرادی» مدیریت آن را بر عهده دارد ، جایی برای درمان و بازگرداندن حیوانات به طبیعت است . برای کارکنان و مدیر این مرکز مهم نیست که حیوانات شناسنامه دار باشند و یا سرگردان و بی صاحب ، حیوانات مخلوقات خدا هستند و جزئی از دستگاه آفرینش .
در ماه های گذشته نیز عقابی که در جاده مخصوص کرج بر اثر تصادف با خودروهای عبوری مصدوم شده بود ، در این مرکز درمان شد و به طبیعت بازگشت .
رفتارهای نادرست برخی از مردم با حیوانات باعث شد تا دکتر مرادی به فکر ساختن محلی برای نجات حیوانات زخمی بیفتد .
واکسیناسیون ، درمان ضد انگل ، پانسمان ، جراحی ، و معاینه از کارهایی است که در این کلینیک انجام می شود . بخش بیماری های پرندگان نیز از فعال ترین بخش های این مرکز است و به درمان بیماری های عفونی ، تغذیه ای و متابولیک پرندگان و سایر بیماری ها می پردازد و به دارندگان پرنده ها نیز مشاوره می دهد .
به خاطر این فعالیت ها این مرکز در سال 1390 به عنوان مرکز درمانی نمونه دامپزشکی استان البرز برگزیده شد .
مرادی درباره علت برگزیده شدن این مرکز می گوید : رعایت کردن استانداردهای قانونی آئین نامه ماده 10 سازمان دامپزشکی کشور و قانون حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی کشور ، گرفتن مجوز های لازم برای فعالیت هر بخش از دلایل برگزیده شدن این کلینیک بود .
وی ادامه می دهد : دراختیار داشتن فضاهای درمانی جدا ازیکدیگر به صورتی که بخش های درمانی کلینیک هریک فضای اختصاصی دارند ، بهره گیری از نیروهای متخصص و خبره درهر بخش از علت های برگزیدن این مرکز به عنوان واحد نمونه است .
مرادی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با حیوانات آسیب دیده که کسی هزینه ای برای درمان آنها پرداخت نمی کند چه می کنید؟ می گوید : ما خود را به خدمات دهی به این حیوانات موظف می دانیم . در اساسنامه کلینیک هم به این امر تاکید فراوان شده است . وی ادامه می دهد : کلینیک همکاری نزدیکی با انجمن حمایت از حیوانات دارد و در سال گذشته 33 مورد جراحی روی حیواناتی که به دلایلی متعدد آسیب دیده بودند و سرپرستی نداشتند انجام شد و در اینجا نیز آمادگی کلینیک را به مسئولان اداری که در آنجا با حیوانات صدمه دیده روبه رو هستند اعلام می نمایم .
مرادی معتقد است که حیوانات مانند انسان ها دارای حس و درک هستند . آنها به خودی خود به انسان ها آسیب نمی رسانند و در روایات نیز آزار حیوانات نکوهش شده است .
به باور وی ، مردم نباید هنگام مواجهه با حیوانات آسیب دیده بی تفاوت از کنار آنها بگذرند ، چراکه در نگاه آن حیوان امید کمک و نجات از سوی مردم و انسان ها وجود دارد .
مرادی از مردم خواست در مواجهه با حیوانات آسیب دیده آنها را به شبکه های دامپزشکی یا کلینیک های دامپزشکی منتقل کنند .
با توجه به در پیش بودن فصل سرد سال ، بسیاری از حیوانات به دنبال مکانی گرم برای استراحت هستند و در پاره ای از مواقع به دلیل گرمایی که موتور اتومبیل ها دارد وارد آن می شوند .
وی از مردم خواست پیش از روشن کردن اتومبیل خود چند ضربه به کاپوت خودرو بزنند تا از مرگ ناخواسته حیوانی که در آنجا پناه گرفته است ، جلوگیری شود .

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: