1. سگ ها و گربه های نر پس از بلوغ به دلیل افزایش هورمون تستوسترون دچار تغییر خلق و خو شده و خصوصیات تهاجمی بیشتری پیدا می کنند که البته این مساله در حیوانات مختلف یکسان نیست. متاسفانه در صورتی که سگ ها و گربه های نر به موقع عقیم نشوند این حالت های تهاجمی بعضا قابل رفع نخواهند بود، اما عقیم کردن به موقع حیوان نر، تا حد بسیار زیادی از بروز رفتارهای تهاجمی در سنین بالا پیشگیری می کند.
  2.  سگ ها و گربه های نر با افزایش سن به تومورهای بدخیم بیضه مستعد می شوند که متاسفانه قابل درمان نبوده و عمدتا به مرگ حیوان منجر می شوند. عقیم نمودن حیوان نر، احتمال بروز این بیماری خطرناک را به صفر می رساند.
  3. تقریبا تمامی سگ های نر عقیم نشده که امکان جفت گیری در زمان های مختلف برای آن ها وجود ندارد، پس از 5 سالگی دچار بیماری های پروستات خصوصا BPH می شوند. علائم این بیماری عمدتا به شکل یبوست های مکرر، لنگش در اندام های حرکتی که هر از گاهی در یک اندام مشاهده می شود و سختی و سوزش در زمان دفع ادرار می باشد. برای درمان این عارضه عمدتا ناچار به عقیم نمودن حیوان هستیم که طبیعتا در سن بالا این کار با مخاطرات بیشتری همراه است. در صورتی که عقیم نمودن سگ نر در سنین پایین، علاوه بر سایر مزایا، از این بیماری شایع و دردسرساز نیز به طور کامل پیشگیری می نماید.
  4. سگ ها و خصوصا گربه های نر بالغ با حیوانات همجنس خود نزاع های خطرناکی می کنند که بعضا می تواند منجر به آسیب های شدیدی شود. عقیم سازی حیوان نر این مساله را نیز مرتفع می سازد
  5. نزاع های میان گربه های نر علاوه بر ایجاد آسیب های فیزیکی مستقیم، منجر به انتقال بیماریهای شایع و بسیار خطرناکی نظیر ایدز گربه، هموبارتونلوز و … می شود. با عقیم سازی به موقع حیوان نر، احتمال بروز چنین بیماری هایی بسیار کاهش می یابد.
  6. علاقه گربه های نر بالغ به پرسه زدن و خروج از منزل، علاوه بر مخاطرات دیگر، می تواند منجر به آسیب دیدن حیوان در اثر تصادف و یا مفقود شدن همیشگی آن گردد. با عقیم سازی زودهنگام، تمایل حیوان به خروج از منزل نیز بسیار کاهش می یابد.
  7. یکی از خصوصیات بعضا غیرقابل تحمل سگ ها و گربه های نر بالغ در محیط منزل، علامتگذاری حیوان از طریق ادرار کردن است. این ادرار به دلیل دارابودن فرومون های جنسی، بسیار بدبو است. تنها راه مطمئن برای پیشگیری از وقوع این عارضه، عقیم نمودن حیوان نر است.
  8. متاسفانه بعضی از سگ های نر با افزایش سن رفتارهای غیرقابل قبول و خجالت آوری را با انسان از خود نشان می دهند که می تواند باعث ناراحتی افراد خانواده گردد. تنها راه پیشگیری از بروز این رفتارها، عقیم سازی به موقع حیوان نر است.

Leave A Reply

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: