همسترها حیوانات کوچکی از رده جوندگان هستند که در مناطق معتدل اروپایی و آسیایی شناخته شده‌اند. گفته می‌شود آنها اولین جونده ساکن بیابان بوده‌اند که برای اولین بار در کشور سوریه به وجودشان پی برده شده است.

با وجود اینکه همستر یک حیوان شبزی بوده و در روز به خواب و استراحت می‌پردازد، در سال1945 با استقبال بسیاری از مردم (به‌عنوان یک حیوان خانگی زیبا و دوست‌داشتنی) مواجه گردید و در حال حاضر هزاران عدد از آنها سالانه توسط علاقه‌مندان به این حیوان خریداری می‌شود. این جونده کوچک و دوست‌داشتنی علاوه بر اینکه به‌عنوان یک موجود خانگی کوچک و دست‌آموز مطرح گردیده در قالب یک حیوان آزمایشگاهی در تحقیقات مختلف مانند: بررسی عفونتهای کرمی و تک‌یاخته‌ای، بررسی ناهنجاری‌های جنینی، دیابت، سنگهای کیسه صفرا، سرطان‌ها، پیوند اعضا و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خصوصیات

 خصوصیات رفتاری:

همسترها اصولا حیوانات آرام، مطیع و در عین حال بسیار بی‌باک و شجاعی هستند. آنها بندرت رفتارهای تهاجمی از خود نشان می‌دهند با این وجود دارای دستگاه عصبی حساسی بوده و در مقابل تحریکات قوی پیرامون خود بشدت احساس ترس می‌کنند که در این مواقع ممکن است اقدام به گاز گرفتن کنند.
جنس نر در مقایسه با جنس ماده خیلی راحت‌تر اهلی و رام می‌شود. در بین جمعیت نرها، ندرتا جنگ و دعوا رخ می‌دهد، ولی در بین ماده‌ها و یا در جمعیت مخلوط نر و ماده، امکان درگیری و دعوا بسیار زیاد است. از خصوصیات جالب و منحصر به فرد این حیوان خانگی این است که در مواقع استرس به شدت عرق کرده و بدنبال آن صدایی شبیه گریه کردن از خود در می‌آورد.

رنگ‌ها:

و به رنگهای مختلفی مانند کرم، سفید، آبی، طلایی، خرمایی و… دیده می‌شوند. البته رنگ‌های ترکیبی مانند ابلق، رگه رگه، خالدار، موزائیکی و … نیز در این حیوان وجود دارد.

خصوصیات آناتومیک:

از خصوصیات بارز و منحصر‌به‌فرد همستر در بین سایر جوندگان، داشتن جیب‌های دهانی بسیار وسیع است که از آنها برای ذخیره و حمل و نقل غذا استفاده می‌کند. علاوه‌بر‌این همستر ماده از این جیب‌ها برای جابجا کردن نوزادان خود و همچنین پنهان کردن آنها در مواقع خطر بهره می‌برد.طول بدن همسترها بین 10 تا 24 سانتی‌متر، در واریته‌های مختلف، متغیر است. آنها برخلاف سایر جوندگان دارای دمی کوتاه و کلفت هستند. موهای حیوان پرپشت، نرم و براق بوده و در اطراف در مقایسه با قسمت‌های دیگر، موی کمتری وجود دارد. ضمن اینکه در همسترهای مسن موهای ناحیه گوش ریخته و در این حالت گوش‌ها لخت و براق می‌شوند.

همسترها دارای سری باریک شبیه به سر موش هستند. گوش‌های آنها بزرگ و افراشته بوده و چشمان‌شان درخشان و براق است با این حال قدرت بینایی ضعیفی دارند.آنها دارای 4 انگشت کامل در پاهای جلویی و 5 انگشت در پاهای عقبی هستند. فرم پاها و انگشت‌های حیوان برای کندن و بالا رفتن تکامل یافته و ماهیچه‌های قوی‌شان در راه رفتن و ایستادن روی دو پا به حیوان کمک می‌کند.این حیوان دارای فک و دندان‌های اختصاصی برای عمل جویدن است. وی فاقد دندان‌های نیش و پیش آسیا بوده و در هر فک خود دارای دو دندان پیش است. دندان‌ها در این حیوان نیز مانند اکثر جوندگان از رشد دائمی برخوردار است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: