آرتریت و علائم آن در گربه

 ارتریت یعنی ورم مفاصل,این بیماری معمولا در گربه های مسن رخ می دهد.علائم ارتریت در هر حیوانی متفاوت است و برخی از صاحبان گربه ها این بیماری را با بیحالی (به دلیل بالا بودن سن حیوانشان)اشتباه می گیرند.اما این بی حالی ممکن است به دلیل بیماری خطرناک و دردناکی به نام ارتریت باشد.

ارتریت در گربه ها:
ارتریت باعث ورم مفاصل و درد زیادی در گربه می شود.در بدن گربه مایعی به نام سینوویال وجود دارد.این مایع مفاصل و غضروف های گربه را در بر می گیرد.سینوویال به گربه برای راه رفتن ,دویدن و بالا رفتن از پله … کمک می کند.ارتریت ممکن است در اثر ضربه به وجود بیاید.هنگامی که مفاصل گربه اسیب ببینند و ورم کنند ممکن است گربه دچار ارتریت بشود.

همچنین گربه هایی که بیش از حد چاق هستند نیز ممکن است به بیماری ارتریت مبتلا گردند.

علائم ارتریت:

*اشکال در راه رفتن و دویدن
*لنگش ,در این هنگام گربه ایستادن و استراحت کردن را ترجیح می دهد.
*خوابیدن و استراحت کردن به جای فعالیت و بازی
*تغییر در رفتار و شخصیت,پرخاشگری و افسردگی (به دلیل داشتن درد زیاد)
*اشکال در اجابت مزاج(به دلیل فشاری که به مفاصل گربه می اید.
*ورم کردن نقاط بدن گربه به دلیل التهاب مفاصل
*داشتن رفتاری پرخاشگرانه با اطرافیان(مخصوصا وقتی فردی بخواهد گربه را نوازش کند)
*ناله و گریه (مخصوصا هنگامی که ارتریت تمامی مفاصل گربه را تحت تاثیر قرار بدهد.)
یکی دیگر از علائم معمول در ارتریت این است گه گربه به دلیل داشتن درد زیاد به شما اجازه نمی دهد تا او را شانه کنید زیرا هنگام تیمار کردن ,وقتی شانه با استخوان های حیوان برخورد کند ,درد شدیدی در ان مناطق به وجود می اید.

علائم ارتریت در گربه ها

 تشخیص ارتریت گربه:

دامپزشک برای تشخیص ارتریت ازمایشاتی مانند ازمایش خون و رادیو گرافی انجام می دهد.رادیو گرافی برای تشخیص ارتریت و تشخیص نقاط اسیب دیده ,بسیار موثر است.نقاطی که معمولا تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند عبارتند از:لگن,زانو ها و ستون فقرات.
دامپزشک برای اینکه مطمئن شود گربه بیماری دیگری ندارد از حیوان ازمایش خون می گیرد,تا بتواند برنامه درمانی را اغاز کند.

درمان ارتریت:
ارتریت بیماری غیر قابل درمان است.اما مکمل ها و داروهایی وجود دارند که این بیماری را کنترل می کنند.برخی از دارو ها علاوه بر جلوگیری از پیشرفت بیماری,باعث کاهش درد و کاهش التهاب نیز می شوند.دامپزشک برای کاهش التهاب دارویی به نام NSAIDS را تجویز می کند و برای کم کردن درد و کاهش التهاب ممکن است مکمل هایی مانند گلوکزامین و کندرویتین را تجویز کند.توصیه می شود در رژِیم غذایی حیواناتی که از ارتریت رنج می برند از غذاهایی غنی از اسید های چرب و امگا 3 استفاده شود.

درمان های جایگزین:
بسیاری از صاحبان انجام طب سوزنی و روش هومیوپاتی را ترجیح می دهند.در روش طب سوزنی دامپزشک سوزن ها را در مناطق اسیب دیده فرو می کند.طب سوزنی باعث کاهش درد گربه می شود.

در روش هومیوپاتی,از دارو های طبیعی مانند زنجبیل و اسانس درخت استفاده می گردد.از ان جایی که گزینه های درمانی این روش کاملا طبیعی هستند می توانید با خیال راحت مدت طولانی از این روش استفاده کنید.در این روش نیازی نیست که نگران اثرات جانبی دارو ها باشید.

گربه ها معمولا به بسیاری از دارو ها حساس هستند اما در روش هومیوپاتی ,جای نگرانی نیست.این روش یکی از بهترین روش ها برای کاهش درد و پیشگیری از حاد شدن ارتریت است.

شما باید به رفتار گربه تان توجه داشته باشید و در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر عادی به دامپزشک مراجعه کنید.استفاده از مکمل های ضد التهاب و ضد درد در این بیماری بسیار موثر است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: